Vinnare 2020

Viktigast är såklart att delta och ha roligt...men lite kul är det allt att hamna på prispallen!

Ett stort grattis till alla under året!

 

Vinnare i Gripsholmsveckan 

Måndagen, 6 juli - 6+6+6, 2-mannalag:

1.

Theodor Haglund-Wollert & Christoffer Åkerström,+3p

2.

Linus Ljungqvist & Magnus Ljungqvist,+3p

3.

Tommy Westling & Alf Brännmark,+2p 

 

Tävling i tävlingen 

Närmast hål, 6:an:
Erik Sebö (2,89 m)
 

Tisdagen, 7 juli - Stenproffsens singeltävling

A-klassen - slagtävling

1.

Oscar Orrvik, 70 slag

2.

Fredrik Nola, 71 slag

3.

Nicklas Sjölin, 71 slag

 

B-klassen - slaggolf
1.

Lina Olander, 73 slag

2.
Kjell Nordling, 74 slag

3.
Bo Westh, 75 slag

 

C-klassen - slaggolf
1.

Anne Andersson, 76 slag

2.

Malin Murakas, 80 slag
3.

Christina Andersson, 81 slag

 

Tävling i tävlingen

Longest Drive, hål 13:

Lina Mörk Olander
Tom Alriksson

 

Onsdagen, 8 juli - Gripsholms 2-manna scramble, 2 klasser

Mix
1.

Erica Orrvik & Niclas Geijerman, -12, 60 slag

2.

Ing-Mari & Martin Rangfast, -11, 61 slag

3.

Eva Schyberger & Mats Nygren, -8, 64 slag

 

Öppen

1.

Andreas Norbeck & Hans Norbeck, -14, 58 slag

2.

Tom Alriksson & Daniel Tjulin, -13, 59 slag

3.

Nicklas Sjölin & David Karlsson, -13, 59 slag

 

Tävling i tävlingen

Närmast linjen, hål 13:

Axel Trobeck, (0 cm)

Marie Ryde'n (8 cm)

 

Torsdagen, 9/7 - Däckshopens 2-manna scramble, 2 klasser

Mix

1.

Lina Mörk Olander & Pontus Olander, -13, 59 slag

2.

Michael Ytterdahl & Johanna Blomkvist, -12, 60 slag

3. 

Fredrik Jacobsson & Nikki Orreflo, -10, 62 slag

 

Par

1.

Lindhagen Fredrik & Philip Nordberg, -12, 60 slag

2.

Joakim Kroné & Håkan Pettersson, -11, 61 slag

3.

Fredrik Virgin & Anton Flodström, -10, 62 slag

 

Fredagen, 10/7 - Hawos bästboll, 2-mannalag, 2 klasser

Mix

1.

Magnus Ljungkvist & Ulrika Ljungkvist, -11, 61 slag

2.

Lars Olof Nilsson & Monica Nilsson, 11, 61 slag

3.

Pontus Olander & Lina Mörk Olander, -10, 62 slag

 

Par

1. 

Fredrik Nola & Kim Goddard, -8, 64 slag

2.

Jim Johansson & Henrik Svedstedt, -7, 65 slag

3.

Nicklas Sjölin & Filip Sjölin, -7, 65 slag

 

Tävling i tävlingen

Rakstrecket:

Ann-Charlotte Thulin (0 cm)

Per E Söderberg (11 cm)

 

 

Gripsholmsvinnare i Hösttouren

A-klassen

Reyhan Kara, 7:a

Thomas Berg, 13:e

 

B-klassen 

Olle Andersson, 8:a samt 1 seger 
 

C-klassen

Bengt Hellsten, 2:a
Bo Westh, 8:a samt 1 seger
Per-Erik Söderberg, 9:a samt 1 seger
Sven Nilsson, 20:e 
Tommy Wilson, 23:a samt 1 seger
Åke Karlsson, 28:a samt 1 seger
 
 
kidsen på rangen
IMG_4457

IMG_4488