Vinnare i Gripsholmsveckan 2020

Viktigast är såklart att delta och ha roligt...men lite kul är det allt att hamna på prispallen!

Ett stort grattis till alla våra vinnare, priser kommer skickas hem till er inom kort. 

 

Måndagen, 6 juli - 6+6+6, 2-mannalag:

1.

Theodor Haglund-Wollert & Christoffer Åkerström,+3p

2.

Linus Ljungqvist & Magnus Ljungqvist,+3p

3.

Tommy Westling & Alf Brännmark,+2p 

 

Tävling i tävlingen 

Närmast hål, 6:an:
Erik Sebö (2,89 m)
 

Tisdagen, 7 juli - Stenproffsens singeltävling

A-klassen - slagtävling

1.

Oscar Orrvik, 70 slag

2.

Fredrik Nola, 71 slag

3.

Nicklas Sjölin, 71 slag

 

B-klassen - slaggolf
1.

Lina Olander, 73 slag

2.
Kjell Nordling, 74 slag

3.
Bo Westh, 75 slag

 

C-klassen - slaggolf
1.

Anne Andersson, 76 slag

2.

Malin Murakas, 80 slag
3.

Christina Andersson, 81 slag

 

Tävling i tävlingen

Longest Drive, hål 13:

Lina Mörk Olander
Tom Alriksson

 

Onsdagen, 8 juli - Gripsholms 2-manna scramble, 2 klasser

Mix
1.

Erica Orrvik & Niclas Geijerman, -12, 60 slag

2.

Ing-Mari & Martin Rangfast, -11, 61 slag

3.

Eva Schyberger & Mats Nygren, -8, 64 slag

 

Öppen

1.

Andreas Norbeck & Hans Norbeck, -14, 58 slag

2.

Tom Alriksson & Daniel Tjulin, -13, 59 slag

3.

Nicklas Sjölin & David Karlsson, -13, 59 slag

 

Tävling i tävlingen

Närmast linjen, hål 13:

Axel Trobeck, (0 cm)

Marie Ryde'n (8 cm)

 

Torsdagen, 9/7 - Däckshopens 2-manna scramble, 2 klasser

Mix

1.

Lina Mörk Olander & Pontus Olander, -13, 59 slag

2.

Michael Ytterdahl & Johanna Blomkvist, -12, 60 slag

3. 

Fredrik Jacobsson & Nikki Orreflo, -10, 62 slag

 

Par

1.

Lindhagen Fredrik & Philip Nordberg, -12, 60 slag

2.

Joakim Kroné & Håkan Pettersson, -11, 61 slag

3.

Fredrik Virgin & Anton Flodström, -10, 62 slag

 

Fredagen, 10/7 - Hawos bästboll, 2-mannalag, 2 klasser

Mix

1.

Magnus Ljungkvist & Ulrika Ljungkvist, -11, 61 slag

2.

Lars Olof Nilsson & Monica Nilsson, 11, 61 slag

3.

Pontus Olander & Lina Mörk Olander, -10, 62 slag

 

Par

1. 

Fredrik Nola & Kim Goddard, -8, 64 slag

2.

Jim Johansson & Henrik Svedstedt, -7, 65 slag

3.

Nicklas Sjölin & Filip Sjölin, -7, 65 slag

 

Tävling i tävlingen

Rakstrecket:

Ann-Charlotte Thulin (0 cm)

Per E Söderberg (11 cm)

 
kidsen på rangen
IMG_4457

IMG_4488