VINNARE 2021

Erik den XIV, 2 oktober

Parklass: 

1:a                       Peter Bergström/Mats Fogelberg, Haninge Strand GK, 71 slag  
2:a                       Urban Nordkvist/Mikael Åström, Torshälla GK/Enköpings GK, 73 slag
3:a.                      Lena Albihn/Inga- Lena Runnman, Gripsholms GK, 73 slag
   
Mixed klass: 

1:a                       Marie Karlsson/Lennart Nyman, Björklidens GK/GolfStar GK, 67 slag
2:a                       Léni Muniz Askild/John Askild, Huvudstadens GK, 71 slag 
3:a.                      Ulrika Ljungkvist/Magnus Ljungkvist, Gripsholms GK, 73 slag

    

                             

Kräftgolfen, 21 augusti 

Öppen Klass:

1:a                       Krister Blomqvist/Mats Landin, Kallfors GK

2:a                       Jan-Erik Pettersson/Peter Åhsberg, Troxhammar GK

3:a                       Lucas Stenberg/Stefan Idstam, Vinbergs GK/Stockholms GK

 

Mixed klass:

1:a                       Lotta Ejdenwik/Thord Öhlin, Gripsholms GK

2:a                       Susanne af Burén/Hugo Enberger, Gripsholms GK/Mälarö GK

3:a                       Monica Nilsson/Lars-Olof Nilsson, Gripsholms GK

 

 

     Kräftgolf

 

Gripsholmsveckan, 12-16 juli

Player Of The Week

Kjell Nordling, Gripsholms GK

 

Gripsholmsveckan Grand Opening

Mixed klass

  1. I. Nordling / K. Nordling Gripsholms GK, 48 p.
  2. C Urde / H Stenbäck Urde, GolfStar Golf Club, 47 p.
  3. S Jacobsson / P Franzén, Gripsholms GK, 47 p.

 

Öppen klass

  1. G Seidel / K. Seidel, Gripsholms GK, 47 p.
  2. J Kroné / R Sjölin, Gripsholms GK, 46 p.
  3. M Bengtsson / J Wallström, Gripsholms GK, 46 p.

 

Gripsholms GK:s Singeltävling

A-klass

  1. Robert Göthner, Gripsholms GK, 72 p.
  2. Ludvig Haglund, Gripsholms GK, 73 p.
  3. Jonas Olsson, Hammarby IF Golf, 73 p.

 

B-klass

  1. Krister Karlavagn, Vasssunda GK, 67 p.
  2. Lina Mörk-Olander, Gripsholms GK, 68 p.
  3. Kjell Nordling, Gripsholms GK, 70 p.

 

C-klass

  1. Monica Nilsson, Gripsholms GK, 71 p.
  2. Eva Larsson, Gripsholms GK, 72 p.
  3. Christoffer Forsberg, Gripsholms GK, 76 p.

 

Energy Effective Solutions Greensome

Mixed klass

  1. D.Dahlbom / M. Dahlbom, Troxhammar GK / Viksjö GK, 66 p.
  2. I Hellqvist / A Hellqvist, Gripsholms GK, 67 p.
  3. I Nordling / K. Nordling, Gripsholms GK, 71 p. 

 

Öppen klass

  1. J. Eriksson / W. Svensson, Gripsholms GK / Waxholm GK, 67 p.
  2. A. Fredricsson / M. Nilsson, Gripsholms GK, 68 p.
  3. D. Queckfeldt / M. Tholin, Gripsholms GK, 69 p.

 

Däckshopens Scramble

Mixed klass   

  1. E. Gejrot / M. Hawia, Gripsholms GK, 64 p.
  2. I. Nordling / K. Nordling, Gripsholms GK, 65 p.
  3. M. Dahlbom / P. Åström, Viksjö GK / Gripsholms GK65

 

Öppen klass

  1. M. Nygren / S. Nygren, Sparren GK, 58 p.
  2. S. Lindqvist / W Svensson, GolfStar Golf Club / Waxholm GK, 59 p.
  3. J. Wirsenius / L Halvarsson, GolfStar Golf Club, 59 p.

 

Gripsholms Golfrestaurang Finaltävling

Mixed klass

  1. E. Persson / K. Persson, Saltsjöbadens GK, 65 p.
  2. E. Larsson / B. Westh, Gripsholms GK, 65 p.
  3. M. Lanz /K. Lanz, Gripsholms GK, 66 p.

 

Öppen klass

  1. B. Hellsten / P-E Söderberg, Gripsholms GK, 64 p.
  2. G. Persson / T. Persson, Gripsholms GK / Saltsjöbadens GK, 67 p.
  3. P Olander / T. Mörk, Gripsholms GK, 67 p.

 

Puttningstävling

Barnklass: William Rogler

Vuxenklass: Anders Hellqvist

 

 

Korthålsbanan

Barnklass: Jack Grimlund

Vuxenklass: Victor Geijerman

 

Golfhatt